Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

​ Topuklu Ayakkabı, hiç şüphesiz ki pek çok kadının vazgeçilmez aksesuarıdır. Çoğunlukla rahat yürümekte sorun haline gelseler bile, ne olursa olsun günlük ve ya özel gün davetlerinde kadınların mutlaka kullandığı bir parçadır topuklu ayakkabılar.

Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler Musa Tunca

            Topuklu Ayakkabı, hiç şüphesiz ki pek çok kadının vazgeçilmez aksesuarıdır. Çoğunlukla rahat yürümekte sorun haline gelseler bile, ne olursa olsun günlük ve ya özel gün davetlerinde kadınların mutlaka kullandığı bir parçadır topuklu ayakkabılar. Peki, topuklu ayakkabı hakkında siz ne kadar şey biliyorsunuz? Platformlu, dolgu, yumurta topuk, sivri burun deyince aklınızda bir model beliriyor mu? Topuklu ayakkabı giydiğinizde nasıl düşmeden yürümeniz gerektiğini ya da nasıl rahat hareket edebileceğinizi biliyor musunuz? İşte topuklu ayakkabı hakkında bilmeniz gereken şeyler.

  Topuklu Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

            Eğer bir çift topuklu ayakkabı satın alacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olacaktır. Öncelikle, ayakkabı alış veriş zamanınızı geciktirin, yani akşam saatlerinde ayaklarınız şiş ve yorgunken alış verişi yapmanız daha iyi olacaktır çünkü asıl ayağınızın o zamanda o topuklu ayakkabılar içinde rahat edip etmemesi önemlidir.

  İnce ve Kalın Topuk Arasındaki Farklar

            İnce topuklu ayakkabılar her ne kadar daha asil ve daha şık görünse de, aslında oldukça rahatsızlık veren bir topuk türüdür. İnce topuklu ayakkabı giydiğinizde dengenizi ayarlamakta ve yürümekte daha fazla çaba harcar ve ayaklarınızı daha çok yorarsınız. Oysa kalın topuklu ayakkabılar topuk dengenizi sağlamanızda size biraz daha yardımcı olarak yürüyüşünüzü kolaylaştırırlar. Bu konuda yürüyüşü en rahat ayakkabılar, dolgu topuklu ayakkabılardır. Eğer dolgu topuk sevmiyorsanız, orta kalınlıkta bir topuklu ayakkabı da deneyebilirsiniz.

  Platformlu Mu? Yoksa Platformsuz Mu?

            Platform, bir ayakkabıda, ayağın topuk ile tarak dengesini oluştururken aynı zamanda diğer ayakkabılara göre daha fazla santimetre ekler. Uzun süre topuklu ayakkabı giyecekseniz, tercihinizi platformlu bir topuklu ayakkabıdan yana kullanmanızda fayda var. Platform, topuk yüksekliğini daha kolay idare etmenizi ve ayağınızın daha rahat hareket etmesini sağlar. Platformsuz bir topuklu ayakkabı, ayakuçlarınıza daha fazla yük bindirerek bileğinizi ve ayakuçlarınızı ağrıtır, platform ise bu oranı dengeler.

  Topuklu Ayakkabı Modelleri ve Yürüme Şekilleri

            Giydiğiniz topuklu ayakkabı modeli her ne olursa olsun, içinde rahat etmeniz kadar nasıl yürüdüğünüz de önemli. Stiletto, platform, sivri burun, şeritli, burnu açık pek çok topuklu ayakkabı modelleri olsa da, yürürken topuktan parmak ucuna doğru, küçük adımlarla, acele etmeden, vücudunuzu geriye atarak, tüm dikkatinizi yürümeye vererek kolaylıkla halledebilirsiniz.

 

Topuklu Ayakkabılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler Topuklu Ayakkabı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?