Suriyelilere 25 Milyar Dolarlık Yardım Yapıldı

Ülkemiz bütün Dünya genelinde sığınmacı barındırmada ilk sırada yer alıyor. Özellikle Suriye'den gelen sığınmacıların çokluğu ise yine en çok Türkiye'de. Ülkemizde barınan Suriyeli vatandaşlara ise her koldan yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar 25 Milyar doları buldu. Detaylar haberimizde...

Suriyelilere 25 Milyar Dolarlık Yardım Yapıldı
Suriyelilere 25 Milyar Dolarlık Yardım Yapıldı

Suriye'yi IŞİD den temizlemek için başlatılan Fırat kalkanı operasyonları sırasında bir çok Suriye'Li ülkelerini terk edip farklı ülkelere kaçmayı tercih etti. Bu kaçışlardan en çoğu ise bizim ülkemize yaşandı. Göçlerede Suriyeli vatandaşların büyük çoğunlunun Türkiye'yi seçmesi bir kısmı rahatsız ederken bir kısım ise olumlu karşıladı. 

Ülkemize gelen Suriyeli göçmenlere her koldan da yardımlar gelmeye devam ediyor. Suriyeli göçmenlerin çocuklarından 80 bin kadar Afad tarafından eğitime başaltılırken toplamda 510 bin Suriyeli çocuk ise sokaklardan alınarak eğitime kazandırıldı. Eğitme başlatılan çocukları anaokulundan lise sona kadar gidiyor.

Yardımlar sadece eğitimler ile kalmıyor. Gıda, giyim ve ilaç gibi bir çok alanda da yarım eli uzanan Suriyeli göçmenlere 1.75 milyar Türk Lirası değerinde yardım yapıldı. Ayrıca 31 bin tırda Suriye'ye yardım gönderildi.

Barınma ve iş konsunda da büyük yardımların yapıldığı Suriyeli vatandaşlar Türkiye'de olmaktan mutuluk duyduklarını ve çok iyi hürmet gördüklerini söylüyorlar. 

Suriye'den Türkiye'ye kaçışlardan sonra toplamda 200 Suriyeli bebek ise Türkiye'de dünyaya geldi. Sağlık ve hastahane hizmetlerinde de çok büyük yardımlar alan Suriyeli göçmenlere her konuda destek sağlanarak iş sahibi olmayanlarada eğitimler verilerek iş sahibi yapılıyor.

Bütün bu yardımların toplam değeri ise 25 Milyar dolara ulaştı. Suriyeli göçmenlere yardımlar yapılmaya devam ediliyor.b Önümüzdeki günlerde bu miktarın dahada artmasının beklenmesi kesin.

Tutku SARI

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?