Siyasi Partiler Ekonomik Konseyi Afrika'da Kurulacak

Afrika Siyasi Partiler Konseyi'ne bağlı Ekonomik Konsey kurucular toplantısı Tunus'ta yapılıyor.

Siyasi Partiler Ekonomik Konseyi Afrika'da Kurulacak
Siyasi Partiler Ekonomik Konseyi Afrika'da Kurulacak

TUNUS (AA) - Afrika Siyasi Partiler Konseyi'ne bağlı Ekonomik Konsey oluşturulması kapsamında gerçekleştirilen kurucular toplantısı Tunus'ta başladı.

Nahda Hareketi'nin girişimiyle başkent Tunus'ta düzenlenen kurucular toplantısının açılışında konuşan Afrika Siyasi Partiler Konseyi Genel Sekreteri Nafi Ali Nafi, Afrika'da ekonomik entegrasyon ve işbirliğinin zorunlu olduğunu söyledi.

Nafi, "Ekonomik Konsey'in normal çalışma rutininden çıkarak, Afrika ülkeleri arasında ekonomik işbirliğinin iyileştirilmesi için üye partilere yasal dayanaklar oluşturması bekleniyor." dedi.

Afrika Siyasi Partiler Konseyi Genel Sekreteri Nafi ayrıca, oturumda Tunus hükümetinden bir temsilci olmasını "bu ülkenin Afrika devletleri arasında ekonomik entegrasyon ve işbirliğine verdiği önemi gösterdiğini" ifade etti.

- Ekonomik Konsey'in Genel Sekreterliğinin Tunus'a verilmesi talebi

Öte yandan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ise konuşmasında Afrika'ya ismini veren yerin Tunus olduğunu söyledi.

Afrika ve Arap dünyası arasındaki tarihi bağlara işaret eden Gannuşi, "Afrika'daki iki büyük dinden biri olan İslam, Medine'den önce Afrika topraklarına Etiyopya'ya ulaşmıştır." dedi.

Gannuşi, Afrika Siyasi Partiler Konseyi'nden, kurulacak Ekonomik Konsey'in Genel Sekreterliğinin Tunus'a verilmesini istedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Eski Tunus Dışişleri Bakanı ve Gannuşi'nin danışmanı Refik Abdusselam da ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Abdusselam, Tunus'un sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle ilişkilerle yetinmemesi ve ekonomik ilişkileri çeşitlendirmesinin zamanı geldiğini kaydetti.

Bu akşam sona ermesi beklenen kurucular toplantısında Ekonomik Konsey'in yönetim kadroları ve birimlerini oluşturacak isimler için seçimler yapılması bekleniyor. Toplantıya Afrika ülkelerinden Fas, Güney Afrika, Etiyopya, Libya, Sudan, Senegal, Kongo, Zambia ve Ruanda'dan siyasi parti temsilcileri katılıyor.

Dört yıl önce kurulan Afrika Siyasi Partiler Konseyi geçen süre zarfında gençlik ve kadın kollarına ilişkin kurucular toplantısı da yapmıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?