Sivil Halk Havice'den Kaçmaya Devam Ediyor

Mekteb Halid bölgesindeki Peşmerge birliğinde Yüzbaşı Ahmed: "Bugün 511 sivil Kerkük'ün güneyindeki Havice ilçesine bağlı köylerden kaçarak Peşmerge birliklerine sığındı. Son dönemlerde sadece Havice ilçesi değil ilçeye bağlı tüm köylerden siviller DEAŞ'tan kaçmaya başladı. Gruplar halinde DEAŞ'tan kaçanların sayısı ortalama 300 ila 500 arasında oluyor"

Sivil Halk Havice'den Kaçmaya Devam Ediyor
Sivil Halk Havice'den Kaçmaya Devam Ediyor

KERKÜK (AA) - Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki Kerkük'ün Havice ilçesinden kaçan 511 sivilin, Mektep Halid bölgesinde bulunan Peşmerge birliklerine sığındığı bildirildi.

Kerkük'ün güneyindeki Mekteb Halid bölgesinde bulunan peşmerge komutanlarından Yüzbaşı Diyar Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Bugün 511 sivil Kerkük'ün güneyindeki Havice ilçesine bağlı köylerden kaçarak peşmerge birliklerine sığındı. Son dönemlerde sadece Havice ilçesi değil ilçeye bağlı tüm köylerden siviller DEAŞ'tan kaçmaya başladı. Gruplar halinde DEAŞ'tan kaçanların sayısı ortalama 300-500 arasında oluyor.'' dedi.

- Kaçan sivillerin sağlık durumu da pek iç açıcı değil

Son bir haftada peşmerge birliklerine sığınan sivillerin sağlık durumlarının kötü olduğunu belirten komutan Ahmed, ''Bölgede hastane ve sağlık merkezlerinin kullanılamaz duruma gelmesinden dolayı bölge halkının sağlık durumunun her geçen gün kötüye gittiği, peşmerge güçlerine sığındıkları zaman daha da netleşiyor. Sivillerin en çok sığındıkları Mekteb Halid bölgesinde sağlık ekiplerimizi artıracağız.'' diye konuştu.

Haviceye bağlı Ramle köyünden Remziye Mücbil de ''Oldukça zor ve tehlikeli iki günlük yolculuğun ardından peşmerge birliklerine ulaştık. DEAŞ'ın bölgemizi ve köylerimizi kontrolü altına almasından bu yana açlık, susuzluk ve sefalet içinde yaşıyoruz. Kızımı ve torunlarımı açlık ve ölümden kurtarmak için hepsini yanıma aldım ve geldim.'' dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?