Prof. Dr. Hüseyin Borman Estetik Operasyonlar Hakkında Bilgilendirdi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Hüseyin Borman, estetik operasyonlarla ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı. Hasta ve doktor arasındaki iletişimin sağlıklı ilerlemesine değinen Borman, ameliyatsız estetik operasyonlarla ilgili bilgi de verdi.

Prof. Dr. Hüseyin Borman Estetik Operasyonlar Hakkında Bilgilendirdi
Prof. Dr. Hüseyin Borman Estetik Operasyonlar Hakkında Bilgilendirdi Halis Beyaztaş

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Hüseyin Borman, estetik operasyonlarla ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı. Hasta ve doktor arasındaki iletişimin sağlıklı ilerlemesine değinen Borman, ameliyatsız estetik operasyonlarla ilgili bilgi de verdi. Cerrahi operasyon yapılmadan da birçok farklı yöntemle estetik kaygıların giderilebileceğini belirten Borman, teknolojik gelişmelerin sektördeki önemine vurgu yaptı.

Kısaca meslek hayatınızdan bahseder misiniz?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Plastik Rekonstruktifve Estetik Cerrahi Uzmanlığını (Mikron sonra Başkent Üniversitesinde Profesörlük unvanını alarak Anabilim Dalı Başkanı oldum. Türk Estetik Cerrahi Derneği re Türk Plastik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulunda çalıştım. Kongre Başkanlığı yaptım. Kuzey Kıbrıs Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkam oldum. Birçok yurtdışı ve yurtiçi kongrede davetti konuşmacı olarak çalışmalarımı ve tecrübelerimi aktardım Uzmanlar yetiştirdim. Son olarak da Ankara'da kendi kliniğimi kurdum.

Mesleki gelişiminize nasıl yon veriyorsunuz?

Bu kliniği açmamın esas amacı, edindiğim bu tecrübe ve donanımla istedim alanlarda hastalanma zaman ayırmak ve arzu ettiğim kalitede işler yapmaya devam etmektir. Üniversitede bulunduğum do nemde de ayni anlayışla çalışmaktaydım. Bu son aşamada, mesleğimi icra ederken kendi zamanımı yönetmek anlamında bir fark yarattım. Akademik çatışmalarıma halen devam ediyorum.

Yüzünün yaşlanma nedeniyle size başvuran bir danışanınız oldu. Nasıl bir yaklaşım İzlersiniz?

Önce kişinin şikâyetlerini açıkça sıralaması istenmeli Kişi konuşurken kendisine analitik bir yaklaşım sergilenmeli. Muayenenin ilk adımı budur ve bunu görsel muayene olarak adlandırmayı uygun buluyorum. Bir estetik plastik cerrah gözüyle kişinin istek ve saptamalarımı yapıla bileceklerle ne kadar örtüştüğünü ölçmek gerekir.

Cerrahi kesi yapmadan ameliyatsız göz kapağı ve yüz estetiği yapıldığını duyuyoruz. Bu uygulamalar nedir?

Kaş düşüklüğü ve alın yaşlanması olan kişilere şu anda uygulanabilecek birçok yeni yöntem vardır. Ameliyatsız veya çok az bir cerrahı müdahale Ne çok daha doğal ve etkileyici sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Kaş düşüklüğü, göz çevresi kaz ayaklan ve alın kırışıklıkları için botulinum toksin enjeksiyonu gibi minimal müdahaleler yaparak büyük ameliyatlar uzun bir süre geciktirilebilmektedir, özel ipliklerle sarkan bölgelerin kaldırılması, kaşların şekillendirilmesi, dolgu enjeksiyonları ile yüzün canlandırılması ve anatomik üniteler dediğimiz güzellik unsurlarının öne çıkarılması sağlanmalıdır. Üst göz kapaklarının yaşlanması sonucu oluşan torbalanmalar ise küçük cerrahi müdahalelerle giderilmekte ve sarkan cilt gerdirilmektedir.

Estetik operasyonlar gelişen teknoloji ile daha mı konforlu hale geliyor?

Son zamanlarda en çok arzu edilen işlemler arasında cihazlarla yapılan ağrısız, sızısız, morluk ve kızarıklık oluşturmayan yüz germe yöntemlerini sayabiliriz. Bu işlemlerden sonra kişinin yüzü gerilmekte ve hemen sonrasında işine veya sosyal yaşantısına devam edebilmektedir. Başka kişilerce ne yapıldığı net olarak algılanamayan ve çok doğal bir görünüm oluşturan bu yöntemlerden sonra objektif olarak olumlu gen bildirimlerin yapılması kişiler tarafından çok hoş karşılanmaktadır. Aynı yöntemle boyun, koş sarkıklığı ve dekolte bölgesindeki kırışıkları da düzeltmemiz mümkün olmaktadır. Ameliyatsız göz kapağı estetiği ve göz çevresindeki kaz ayağı çizgilerinin gidilmesi de yine ultrason, rodyofrekans ve plazma teknolojili cihazlar ile yapılabilmektedir. Böylelikle hastalarda iş - güç kaybı olmadan gündelik yaşamlarına ara vermeden bir gençleşme etkisi elde edebilmekte.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?