Lyme Salgını Kapıda Hazır Değiliz

Ülkemizde yaklaşık olarak 7-10 milyon arası Lyme hastalığının etkili olduğu kişi var. Hastalık için dünya teyakkuza geçti ama ülkemizde bilinen her hangi bir çalışma mevcut değil.

Lyme Salgını Kapıda Hazır Değiliz
Lyme Salgını Kapıda Hazır Değiliz Halis Beyaztaş

Ülkemizde yaklaşık olarak 7-10 milyon arası Lyme hastalığının etkili olduğu kişi var.  Hastalık için dünya teyakkuza geçti ama ülkemizde bilinen her hangi bir çalışma mevcut değil. Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu özel komite üyesi olan ünlü Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin bu hastalığın ilerleyişinin önüne geçilememesi ve giderek yaygınlaşması sebebiyle dünya kırmızı alarma geçti bizim de acilen bir şey yapmamız gerekiyor dedi.

Uluslararası Lyme ve İlişkili Hastalıklar Topluluğu dünyanın en büyük Lyme hastalığı sivil toplum  kuruluşu olup Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletin raporlarına kararlarına saygı ve ihtiyaç duyduğu bir kuruluş. Yapılan çalışmalar neticesinde WHO’nun hazırlayacağı son karar rapor metninin  Birleşmiş Milletlere Sunulmasıyla Lyme hastalığı için atılan en büyük resmi adım atılmış olacak. Bu kararların acil kodlarla tüm ülkelere bildirilmesiyle kod içeriğinde yer alan başlıkların kriterlerin yerine getirilmesi zorunlu hale gelecek.

Lyme hastalığını sinsice 350’den fazla hastalığı taklit etmesi üzerine hastalık için tespit oldukça zor oluyor. Örneğin MS, ALS, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkları taklit eden Lyme, tespit edilemediği için tedavi edilemiyor. Yapılan tedavilerin yanlış ilaç kullanımlarının da etkisiyle hastaların iyileşmek yerine kötüleşmesi sağlık açısında dönülmez kötülüklere sebep oluyor. Tüm bunlardan korunmak için lyme üzerine özel çalışmaların hızla yapılmasının çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çetin ülkemizin dünya ayaktayken çaba saf etmemesi beni üzüyor, TBMM Sağlık Komisyonu’nun konuya el atması ve hızla çalışmalara başlamasını diliyorum dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?