İşte Anayasa Teklifinin Ayrıntıları

Ak Parti ve MHP arasında günlerdir gerçekleşen Anayasa Teklifi trafiğinde son aşamaya gelindi. TBMM'ye sunulacak olan Anayasa Teklifi ile ilgili detaylar ise ortaya çıktı. İşte TBMM Başkanlığına sunulacak o teklifin detayları.

İşte Anayasa Teklifinin Ayrıntıları
İşte Anayasa Teklifinin Ayrıntıları

Sabah gazetesinin haberine göre, günler süren anayasa teklifi ile ilgili TBMM başkanlığına sunulacak olan teklifin detayları ortaya çıktı. AK Parti ve MHP'nin uzlaşmaya vardığı ve dün görüşülmesi beklenen ancak gereçke yazımı nedeniyle ertelenen yeni Anayasa teklifinin detaylarında önemli maddeler bulunuyor.

TBMM Başkanlığına sunulacak olan teklifin son hali, Milliyetçi Hareket Partisi'ne sunulmuştu. MHP'nin onayının akabinde TBMM Başkanlığına sunulması beklenen anayasa teklifi hakkında, Anayasa müzakerelerini sürdüren AK Partili Abdülhamit Gül ile MHP'li Mehmet Parsak tarafından ortak açıklama yapılması bekleniyor.

TBMM Başkanlığına sunulacak olan Anayasa teklife ilişkin A Haber'den aktarılan bilgiler ise şöyle:

* Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak ve başbakanlık kalkacak. Partisiyle ilişiği kesilmeyecek cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi olacak.

* Cezai sorumluluğu olacak cumhurbaşkanının Yüce Divan'a sevki için de kademeli formül öngörülüyor.

* Cumhurbaşkanının parti üyeliği 2018'de, cezai sorumluluğu 2019'da başlayacak.

* Milletvekili sayısı 2019 sonrası için 600 olarak öngörülürken yedek vekillik de teklifte yer alıyor. Seçilme yaşı ise 18'e düşüyor.

* Bazı düzenlemelerin referandumdan hemen sonra hayata geçmesi, sistem değişikliği ile ilgili düzenlemelerin de seçimlerin yapılacağı 2019 yılında hayata geçmesi öngörülüyor.

* Yerel seçimler 2019'un mart ayında yapılacak.

* HSYK'nın seçim sistemi değişecek.

* Askeri yargı kalkacak.

* Anayasa Mahkemesi'ndeki askeri yargı üyeliği sona erecek. Mevcut üyelerin görev süresi devam edecek. Süre bitişinde AYM 15 üyeden oluşacak.

* Jandarma Genel Komutanlığı MGK'dan çıkacak.

anayasa teklifi başkanlık sistemi Ak Parti MHP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?