Gömleğin Özellikleri

Gömlek özellikle iş hayatında, bay ya da bayan fark etmeksizin vazgeçilmezler arasında yer almaktadır.

Gömleğin Özellikleri
Gömleğin Özellikleri Musa Tunca

            Gömlek özellikle iş hayatında, bay ya da bayan fark etmeksizin vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Bir gömlek ile tarz ve duruş ortaya koyulabilmektedir. Bir gömleğin kalitesi kumaşından belli olmaktadır. Özel tasarım gömleklerden bir tane dolapta bulundurmak garanti bir seçim olabilmektedir. Gömlek sadece iş hayatında değil günlük yaşamda da sık sık kullanılmaktadır. Son zamanlarda spor gömlekler moda da sık sık görülmektedir.

  Gömlek Kumaşı Nasıl Olmalıdır?

            Gömlek kumaşı özellikle pamuklu koton gömlek kumaşları olmalıdır. Pamuk yüzde yüz doğal bir ürün olması nedeniyle tenimizin nefes almasına yardımcı olmaktadır. Kış aylarında daha yoğun pamuklu kumaş kullanılırken, yazın daha hafif yoğunlukta pamuklu, hatta keten veya ipek kumaşı karışımı gömlek kumaşları kullanılmaktadır. Pamuklu kumaşlar, kullanılan ipliğin kalitesine göre sıralanmaktadır. Kullanılan ipliğin sayısının artmasıyla, en kaliteli pamuk olan elyaf elde edilmiş olmaktadır.

            Gömleklik kumaş olarak genellikle terry coton kumaşı kullanılmaktadır. Bu kumaş polyester ve pamuk karışımı bir kumaştır. Terry cotton gömlek kumaşı içerisinde %33 pamuk, %66 polyester bulunmaktadır.

            Terry cotton gömlek kumaşı tipine poplin adı verilmektedir. Gömleklik kumaş güneş ışınlarına ve bakterilere karşı dayanıklı, esnek ve buruşmaya karşı olmasıyla da oldukça dayanıklıdır.

  Gömlek Yakası Nasıl Olmalıdır?

            Kaliteli bir gömleğin yakası rahat olmalıdır. Gömlek yakası seçilirken yüz yapısı ve boyun uzunluğuna dikkat edilmedir. İyi bir gömleği kumaşından sonra yaka yapısından kalitesi anlaşılabilmektedir. Uzun boyuna sahip olanlar, yakayı daha geniş ve yayvan kullanmalıdırlar. Boyun uzunluğu kısa olanlar ise daha küçük yakalı gömlekleri tercih etmelidirler.

  Gömlek Düğmesi Nasıl Olmalıdır?

            Gömleğin kalitesi özellikle klasik gömleklerde sedef düğmelerden anlaşılabilmektedir. Ayrıca kumaşa ve yakaya uygun düğme seçimi gömleğin kalitesini arttırmaktadır.

  Gömleğin Uzun Ömürlü Olması Nasıl Sağlanır?

            Gömlek kumaşı pamuklu olduğu için makinede yıkandığı takdirde bir miktar çekebilmektedir. Bunu engellemek için mümkün olduğunca elde yıkamakta fayda vardır. Elde yıkayamadığınız zamanlarda, makinedeki suyun sıcaklı 30 dereceyi geçmemelidir ve makinenin sıkma ayarlarını kapatmaya özen gösterilmelidir. Gömleği asarken yaka kısmı aşağı bakacak şekilde asılmalıdır. Gömlek düğmelerinin ütülenmemesi gerekmektedir. Ütülendiği takdirde, düğmenin ipliği zarar görmekte ve düğmenin kopmasına neden olmaktadır. 

Gömleğin Özellikleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?