Galatasaray'ın Rakibi Östersunds'ü Fanatik Taraftarından Dinleyin

Niklas Adamsson (25) Östersund'da doğup büyüyen ve şehrin yerel gazetesinde de bir dönem spor yazarlığı yapmış, Östersunds'un sadık taraftarlarından biri. Kendisiyle. Östersunds'un son 5 yıldır kaydettiği gelişime hem de Galatasaray eşlemesine dair ufak bir sohbet yaptık.

Galatasaray'ın Rakibi Östersunds'ü Fanatik Taraftarından Dinleyin
Galatasaray'ın Rakibi Östersunds'ü Fanatik Taraftarından Dinleyin Ali NAZ

S: Heyecan verici ve biraz inanması zor olduğunu biliyorum; ama Europa League'de UEFA ve Süper Kupa eski şampiyonu Galatasaray ile eşletiniz. Bu nasıl hissettiriyor? Eşleşmeyi ilk duyduğunda ne düşündün?

N: Açıkçası artık bu seviyede yer aldığımızı kabullendiğimizden beri, çok da garip hissettirmiyor bu durum. Ama bu eşleşmeyi heyecan verici kılabilecek, gerçekten büyük olan tek takım Galatasaray'dı. Ve tabii ki bu gerçekleşti.

S: Senin de bildiğin gibi en az 5 seneden, Superettan'a yükselmeye çalıştığınız günlerden beri Östersunds'un bu yolcuğunu takip ediyorum. Şu an gelinen noka biraz çılgınca ve hiç tahmin edilebilir değildi biliyorum. Division l'deyken, takımın ileride elde edebileceği en büyük başarının ne olabileceğini düşünüyordun? Hiç Avrupa kupalarında oynayabileceğinizi düşünmüş müydün?

N: Belki Avrupa'ya dair bir umudum yoktu; ama Graham Potter takımın başında kalmaya devam ettikçe, en azından Allsvenskan'a yükseleceğimizi düşünüyordum. Buna rağmen, Potter’ın takımın başında bu denli uzun kalmasını da beklemiyordum. Galatasaray ile EL elemesi oynuyorsak, bunun yegâne sebebinin kendisi olduğunu düşünüyorum. Ayrılırsa, Division l'e kadar düşebiliriz yine.

S: İtiraf etmeliyim ki büyük bir Graham Potter hayranıyım, dolayısıyla 2012'den bu yana olan süreci Potter Project olarak adlandırabiliriz diye düşünüyorum. Bize tüm bu süreci, Potter'ın takıma kattıklarını, takımda ya da kulüpte nelerin değiştiğini, teknik adamlığında seni en çok etkileyen şeyi anlatabilir misin?

N: Hem taktik aklı, hem de takım her sezon değişirken, sürekli ideal oyuncuları transfer etmeyi başarabilmesi çok etkileyici. Öte yandan Kyle McAuley gibi scouting konusunda harikalar yaratan insanlarla çalışıyor. Böylelikle sürekli olarak, kimsenin bilmediği yerlerden, bilinmeyen oyuncuları alıp, bir yıldıza dönüştürebiliyorlar. David Accam ve Modou Barroıv buna en büyük örnekler. En önemlisi de, bu isimler parlatılıp satıldıktan sonra da, takım kan kaybı yaşayıp zayıflayacağına daha da güçlenerek yoluna devam ediyor.

S: Öyleyse Graham Potter'ı üç kelime ile tanımlayabilir misin bize? N: Bir Adım İleriye ;)

S: Peki, Östersunds'un Galatasaray karşısında hiç şansı var mı sence?

N: Eğer Galatasaray %100'ünde olmazsa, Östersunds evinde sorun yaratıp, belki bir beraberlik koparabilir. Ama İstanbul'da, hiç şansımız yok .

S: Sence Östersunds'un oyununun güçlü ve zayıf yönleri neler? N: Hücumda hem set oyununda hem de kontrataklarda çok başarılı bir takım Östersunds. Buna karşın, savunmacılar için aynı şeyi söyleyebilmem mümkün değil. Ceza sahası çevresinde ya da içinde faul yapmaya çok meyilliler maalesef.

S: Herkes Ghoddos'un takımın en tehlikesi, tehditkâr oyuncusu olduğunu biliyor; fakat takımda başka yetenekli oyuncular da var. Senin, dikkatle izlenmesi gerektiğini düşündüğün Östersundslu diğer oyuncular kimler?

N: Sol açık Ken Sema, hem güçlü hem çok yetenekli. Ve de Jamie Hopcutt, harika bir bitirici.

S: Zor olacak belki ama statta izlediğin ilk Östersunds maçını hatırlıyor musun? Ne zamandı ve kime karşı oynamıştınız?

N: Evet cevaplaması biraz zor. Sanırım 2005 yılı gibi Division l'de Frişka Viljor'a karşı oynadığımız maç olabilir. 13 yaşımdaydım.

S: Senin için takımla ilgili en unutulmaz hatıra ya da an hangisi peki?

N: Sirius deplasmanında 1-0 kazanıp Superettan'a yükseldiğimiz maç benim için en unutulmaz olanı. Bunun yanına 4-1 kazandığımız ve stadyumun tamamen dolduğu kupa finalini de ekleyebilirim.

S: İsveç'teki birkaç ultras grubu saymazsak, iki ülkedeki insanların futbola bakışı arasında büyük bir uçurum olduğunu söyleyebiliriz. Bize futbolun Östersund'daki insanlar için ne demek olduğunu, takımın onlar için ne ifade ettiğini anlatabilir misin?

N: Östersundluların doğuştan futbol insanı olduklarını söyleyemem. Hala maçlarda duygularını, içlerinden geleni dışa yansıtacak kadar cesaretli olamayabiliyorlar. Buna rağmen spor kültürü gelişiyor ve takımla gurur duyuyorlar. Takım sayesinde, ülkenin farklı yerlerinden insanlarla yüz yüze diyalog kurabilmeleri de insanları mutlu eden bir şey.

S: Son olarak klasik bir soruyla bitirelim :) Galatasaraylılara söylemek istediğin bir şey var mı?

N: Umarım Östersundslu bazı oyuncuların kaliteleri onları etkiler. Aynı zamanda, bu futbolcular Türkiye'deki maçta gürültülü bir karşılamayı hak ediyorlar. Avrupa'daki ilk maçlarında, orada olduklarını hissetmek onları da mutlu edecek olan ve bekledikleri şey.

Kaynak:https://twitter.com/ScandinavianBet

Galatasaray Östersund Östersund Östersund hangi ülkenin takımı Östersunds FK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yazın Kenelere Dikkat! Kene Isırırsa Ne Yapmalıyız?
Yazın Kenelere Dikkat! Kene Isırırsa Ne Yapmalıyız?
Nihat Hatipoğlu: Kadınların Silikon Taktırması Caizdir
Nihat Hatipoğlu: Kadınların Silikon Taktırması Caizdir