Faslı İşçi Sendikalarından Gösteri

Fas'ın önde gelen dört işçi sendikası, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve yeni emeklilik yasasının iptali için gösteri düzenledi.

Faslı İşçi Sendikalarından Gösteri
Faslı İşçi Sendikalarından Gösteri

RABAT (AA) - Fas'ın önde gelen dört işçi sendikası, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve yeni emeklilik yasasının iptali için gösteri düzenledi.

Fas İşçi Birliği, Demokratik İşçi Konfederasyonu, Demokratik İşçi Federasyonu ve Fas İşçileri Genel Birliği sendikalarının ortak çağrısıyla başkent Rabat'ta düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı.

Şehir merkezinde bulunan Bab el-Had meydanında toplanan göstericiler, 5. Muhammed caddesinden yürüyüşe geçerek Fas Parlamento Binası önünde gösterilerine devam etti.

Hükümetin geçen yıl ağustos ayında yürürlüğe koyduğu emeklilik yasasını protesto eden göstericiler, kamu çalışanlarının çalışma şartlarının düzeltilmesine yönelik başlatılan "Sosyal Diyalog"un tekrar başlaması için hükümete çağrıda bulundu.

Geçen yıl nisan ayında "Sosyal Diyalog" kapsamında işçilerin çalışma koşullarını düzeltmeye yönelik hükümetin başlattığı görüşme sonuçlanmamıştı.

Öte yandan Fas hükümeti, Ağustos 2016'da onayladığı yeni yasa ile emeklilik yaşını 60'dan 63'e çıkarmış ve emeklilik maaşında bazı kesintilere gitmişti. İşçilerin tepkisini çeken emeklilik yasası, ülkenin en büyük sendikaları tarafından organize edilen eylem ve grevlerle protesto ediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?