Evlilik Programları Kaldırılmadı, Yayın Saatleri mi Değişti !

Yüksek oranlı reytingler yaratan izdivaç programları yayından kaldırıldı haberleri yapıldı, İzleyici kitleleri çok olunca bu karara karşı çıkan da oldu. Beklenmedik bir karar ile İzdivaç programları yeniden yayınlandı. Gelişmeler haberin detaylarında.

Evlilik Programları Kaldırılmadı, Yayın Saatleri mi Değişti !
Evlilik Programları Kaldırılmadı, Yayın Saatleri mi Değişti !

Yüksek izleyici kitlelerine sahip ünlü sunucuların eşliğinde İzdivaç programları yakın bir zamanda kaldırıldı haberleri ile kamoyunda büyük tartışmalara sebep oldu. İzleyicilerin ve programlara karşı olan kesimlerin tartışmalarına son noktayı koyan devlet kanadı, Kanun Hükmünde Kararname 690 sayılı kanunda yasaklandığına dair bir bildirimi resmi gazetede yayınlamıştı. 

690 Sayılı Kanun da geçen açıklama;

- OHAL kapsamında 690 Sayılı Kararname ile televizyonlardaki evlilik programları yasaklandı. Kararnamede yer alan açıklamada “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez. Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz.”-

Buna rağmen yayınlandığı günden sonra Evlilik Programları,  Esra Erol, Zuhal Topal, Seda Sayan gibi ünlü sunucular devam ettirdi.


Çıkan kararnameyi özelersek eğer, "Evlilik programlarına yasak" olarak kamuoyunda büyük tartışmalara  neden olan KHK düzenlemesi ise algılandığının aksine, çocuk ve gençlerin  televizyon izlediği saatlerde yapılan ve onların zihinsel, fiziksel ve ahlaki  gelişimini olumsuz yönde etkileyen tüm yayınlara yönelik genel bir yaptırımı  içeriyor.  Daha önce "koruyucu sembol" kullanılarak, çocukların da TV izlediği  saatlerde yapılan bu tip yayınlar, şimdi koruyucu sembol olsa bile söz konusu  zaman dilimlerinde yapılamayacak.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?