DİŞ HEKİMİNİN ÖNEMİ

Diş sağlığımızı korumak, toplum içinde bakımsız dişlerle insanları rahatsız etmemek, görüntü olarak da kendine güvenli gülüşler için son derece önemsenmesi gereken konulardan biri olarak bilinmektedir.

DİŞ HEKİMİNİN ÖNEMİ
DİŞ HEKİMİNİN ÖNEMİ Musa Tunca

Diş sağlığımızı korumak, toplum içinde bakımsız dişlerle insanları rahatsız etmemek, görüntü olarak da kendine güvenli gülüşler için son derece önemsenmesi gereken konulardan biri olarak bilinmektedir. Diş hekimi tarafından diş temizliğini düzenli yapmak, bizi pek çok diş hastalığından koruyacağı gibi, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek hastalıklarında önüne geçmenin formülünü oluşturur. Çalışma hayatında, sosyal hayatın içinde, kötü kokan bir ağız ve kötü görünen dişler, rahatsızlık verici olabilir. Bu anlamda diş hekimliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. Diş hekimine yaptırılan düzenli kontroller sayesinde, diş eti hastalıklarının da önüne geçilmiş olunur. Yılda 2 kere düzenli olarak, diş hekimine gitmek vücut sağlığını koruyucu etki yaratmaktadır. Diş sağlığının bozuk olması, kalp, mide gibi iç organlarının bozulmasına neden olabilmektedir.
Diş hekimleri uzmanlıklarına göre, ortodonti, endodonti, pediatri gibi alanlarda görev almaktadır. Bu mesleğe mensup insanlar, çabuk kavrama kabiliyetine sahip, disiplinli, el-beyin koordinasyonu yüksek insanlar olmalıdır ki başarılı olabilsinler. Estetik anlayışı bu meslekte aranan özelliklerin başında yer alır. Diş yapımında belli bir görsel zevke sahip olmak, hastanın tedavisinde mutlu olmasını sağlar. Ağız yapısına uygun, şık bir diş her zaman diş hekiminin başarısının bir kanıtı olarak bilinir. Yeterli eğitimi almış, sertifikalarını tamamlamış diş hekimleri, toplum ağız sağlığı konusunda bilgi verme yetkisine sahip olmakla beraber, bu işlemleri yerine getirmekle görevlidir. Bu işi yapabilemenin ilk şartı diş hekimliği fakültesinden mezun olma şartı vardır. 5 yıllık diş hekimliği fakültesini bitiren fakülte öğrencilerine, 'Diş Hekimliği Yüksek Lisans Diploması ' verilmektedir. Ayrıca, dişçi koltuğu her zaman bir ürperti ve korku verici bir alan olduğu için, daha hoşgörülü ve özenli olmak diş hekimlerinde bulunması gereken özelliklerdendir. Özellikle çocuklar, dişçiden her zaman daha çok korkarlar. Bu korkuyu çocukların bilinçaltına yerleştirmemek için, ebeveynlere büyük iş düşmektedir. Diş hekiminin korkulacak birisi olmadığı, onların hepimizin sağlığı için çalışan insanlar olduğu, ebeveynler tarafından anlatılmalı, okullarda da bununla ilgili bilgiler verilmeli, çocuklar diş hekimiyle tanışmalıdır. Böyle bir bilgilendirme ile, çocuk diş hekimiyle arasında bir bağ kuracak, ağız sağlığı bilincine böylece ulaşabilecektir

diş hekiminin önemi diş hekimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?