Beyin Ölümü Gerçekleşen Bir Kişi İyileşebilir Mi ? İşte cevabı

Beyin ölümü gerçekleşen bir kişi makineye bağlı bir şekilde organ fonksiyonlarını sürdürüyor. Bu da insanları beyin ölümünden sonra geri dönüşü olduğu düşüncesine saptırıyor. Fakat öyle değil beyin ölümü gerçekleşen bir kişi bir kaç saat ve ya bir kaç gün içinde kalbi de durur ve ölür. Detaylar haberimizde...

Beyin Ölümü Gerçekleşen Bir Kişi İyileşebilir Mi ? İşte cevabı
Beyin Ölümü Gerçekleşen Bir Kişi İyileşebilir Mi ? İşte cevabı

Beyin ölümü dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk sorulardan biri de beyin ölümü gerçekleşen bir insan yaşama geri dönebilir mi sorusu oluyor. Bir kısmımız bu sorununc cevabını yanlış bilmekte. Beyin ölümü gerçekleşen bir insanın iç organları makineye bağlı olarak çalışıyor fakat bir süre sonra bu organlarda çalışmasını durduruyor ve kalp duruyor. Yani beyin ölümü gerçekleşen biri artık ölmüş demektir. Gerçek anlamda ölüm ise belki bir iki saat ve ya bir iki gün sürebilir. 

Bitkisel hayat ile karıştırılıyor ama tamamen farklı ;

Beyin ölümü bazı kişiler tarfından bitkisel hayat ile karıştırılıyor fakat iki terim arasında ağlar kadar fark vardır. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin yaşama dönme şansı yoktur ama bitkisel hayat öyle değil. Bitkisel hayata giren birinin solunumu ve iç sistemi normal bir şekilde çalışmayan devam edebilir. Hatta bitkisel hayattaki biri aylar belkide yıllar sonra iyileşip evine dönüş yapabilir. Bu yüzden iki terimin arasında dağlar kadar fark vardır.

Beyin ölümünde organ nakli ; 

Beyin ölümü gerçekleşen birinden organ nakli yapılabilir. Peki bu organ nakilleri nasıl gerçekleşir. Öncelikle Anestezi, Beyin Cerrahı, Kardiyoloji ve Nöroloji uzamnalrında bir heyet oluşturulur ve beyin ölümünün kesin gerçekleştiği konusunda bir rapor hazırlanır. Ardından bu rapor Ulusal Koordinasyon Merkezi'ne bildirilir. Daha sonra ise beyin ölümü gerçekleşen kişi sağlında organ naklini kabul etmiş ise organlar bağışlanır. Eğer böyle bir durum yoksa aileye sorulur ve aile kabul ederse organlar bağışlanır. 

beyin ölümü beyin ölümü nedir beyin ölümü nasıl olur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?