Aracınızı LPG’ye yani otogaza dönüştürmek çok kolay

Aygaz Dönüşüm Kulübü, artan benzin fiyatlarından sonra araçlarını yakıtta tasarruf için LPG’ye yani otogaza çevireceklere yolunu gösteriyor.

Aracınızı LPG’ye yani otogaza dönüştürmek çok kolay
Aracınızı LPG’ye yani otogaza dönüştürmek çok kolay

Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına gelen zam araç sahiplerini üzdü. Özellikle benzindeki fiyat artışı artık araç sahiplerini, araçlarını LPG’ye dönüşüm yaptırmaya zorluyor. Ama nasıl yapılacak bu bilmiyoruz. Aygaz Dönüşüm Kulübü, bu aşamada neler yapacağını size anlatıyor.

Artık günümüzde her türlü araca otogaz dönüşümü çok kolay ve hızlı bir şekilde güvenle yapılmaktadır. Dönüşüm için yapılması gerekenler adım adım şöyle;

Kısacası, Otogaz dönüşümü, benzin ile çalışan araçlara bazı parçaların ilave edilmesi ile aracın istenildiği zaman LPG ile de çalışır hale getirilmesidir.

Yerleştirilecek parçalar; Tank, 3,5 mm et kalınlığı ile diğer yakıt tanklarının yaklaşık 6 katı kalınlıkta olup darbelere ve basınca karşı oldukça dayanıklı olması gerekir. Şekline göre simit ve silindir olarak iki tipi vardır ve aracın durumuna ile isteğe göre tercih yapılmaktadır. Çoğunlukla kullanılan simit tank, aracın bagajında yedek lastik boşluğuna yerleştirilmekte ve bu sayede bagajda hiç yer kaybı oluşturmamaktadır.

Multivalf; Tank üzerinde bulunan bu parça LPG’yi sıvı halde buharlaştırıcıya ileterek, istenildiği anda gazı durdurarak sistem içerisinde ilerlemesini engellemek görevi yapıyor. Yangın gibi basıncı artıran durumlarda emniyet valfi, gaz tahliyesi yaparak basıncı düşürmekte ve tehlikelerden koruma sağlamaktadır.

Buharlaştırıcı (regülatör); Tanktan sıvı halde gelen LPG’yi gaz fazına çevirir. Yeni teknolojiye sahip bazı sistemlerde, LPG motora sıvı olarak püskürtülmekte ve bu yüzden buharlaştırıcı kullanılıyor.

Enjektörler; LPG’yi motor silindirlerine püskürten parçalardan oluşur. Kimi sistemlerde benzin enjektörlerinin yakınına ayrıca takılabildikleri gibi kimi sistemlerde benzin enjektörlerine eklenen bir parça sayesinde motorda herhangi bir işlem yapmadan yakıtın püskürtülmesi sağlar.

Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU): Enjektörlerin yakıt püskürtme zamanlarını koordine ederek aracın ideal miktarda yakıt kullanmasını sağlar. Yine performanslı ve ekonomik olmasını sağlayan parçadır.

Yakıt Geçiş Düğmesi; Aracın kontrol panelinde uygun bir yere monte edilerek aracın istenildiği anda LPG’yle istenildiği anda benzinle çalışmasını sağlar.

Bağlantı Boruları; LPG tankı ile regülatör ve enjektörler arasında LPG geçişini sağlar. Tesisatta bakır boru kullanılmaktadır. Çatlak ve kaçak olasılığı önlenmesi amaçlanmaktadır.

Aracınızı otogaza dönüştürmek için gerekli olan bu parçalar ortalama olarak yarım gün içerisinde araca yerleştirilir. Aracınız aynı gün içerisinde LPG ile çalışır hale getirilir.

LPG Montajı Sonrasında Ne Yapacağım?

Aracınızla ilgili dönüşüm sistemi monte edilip LPG montaj faturası kesildikten sonra bir ay içerisinde LPG’nin ruhsata işletilmesi şart. LPG montajının yaptırıldığı yerden LPG teknik projesi, faturası ve belgeleri tam olarak almanız gerekir. Vergi Dairesinden, araç muayenesi için ‘Borcu yoktur kağıdı’ almanızda mecburidir.

Makine Mühendisleri Odası Sızdırmazlık Birimi’ne giderek ‘Sızdırmazlık Raporu’ almalısınız. Şoförler Cemiyeti veya trafik sigorta şirketi üzerinden ruhsata işleme ile ilgili gerekli ‘Araç Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu’nun doldurulması gerekli.

Aracın LPG’ye dönüştürüldüğüne dair ve ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe yazmalısınız, sızdırmazlık raporu ile beraber TüvTürk'ün herhangi bir muayene istasyonundan araç muayenesi yaptırmalısınız.

Muayene yaptırıldıktan sonra ‘Araç Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu’ da ilgili alanlar onaylatılır. Trafik Tescil Bürosu’nda LPG’nin ruhsata işletme işlemi için iki yaprak ruhsat alınır. Trafik sigorta işlemlerinin yaptırıldığı sigorta şirketine giderek ruhsat bilgileri doldurulur.

Bir yaprak ruhsat Trafik Tescil Bürosu’na teslim edilmesi gerekir. LPG projesi, fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu (ya da ruhsatı), Araç Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu ve bir yaprak ruhsat ile Trafik Tescil Bürosu’nda işlemlerinizi tamamlarsınız.

Aynı gün ya da ertesi gün yeni ruhsat size teslim edilmiş olacaktır.

Daha fazla bilgiye ‘www.otogazla.com’ internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 

araç otomobil lpg dönüşüm otogaz dönüşüm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?