Akupunktur Antidepresan Kullanımını Azaltabilir

Türkiye, antidepresan kullanımında dünyada beşince sırada yer alıyor. Kadınlar, erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor.

Akupunktur Antidepresan Kullanımını Azaltabilir
Akupunktur Antidepresan Kullanımını Azaltabilir

Moodist Hastanesi Psikiyatrik Akupunktur Merkezi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Selin Baran, antidepresan kullanımını azaltabilecek psikiyatrik akupunktur hakkında açıklamalar yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Baran, Türkiye antidepresan kullanımında dünyada beşinci sırada olduğunu, tüm dünyada kadınlar erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullandığını söyledi.

Akupunktur, vücudun çeşitli noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan bir tedavi şekli olduğunu anlatarak, yaklaşık 5000 yıldır Çin’de etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılan akupunktur tedavisinin 100’den fazla hastalıkta olumlu sonuç verdiğinin de Dünya Sağlık Örgütü tarafından onay gördüğünü belirtti.

Akupunktur ile tedavi olabileceğiniz psikiyatrik sorunlar, sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, yeme bozuklukları, depresyon, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete (kaygı), stres,  obsesif kompulsif bozukluk, psikojenik ağrılar, şizofreni ilk akla gelenler arasında yer alıyor.

Ağrılar içinde bu yöntem kullanılabilir. Baş ağrısı, migren, trigeminal nevralji (yüz ağrısı), yüz felci, meniere hastalığı, vertigo (başdönmesi), bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı (gonartroz), sırt ağrısı, tenisçi dirseği, inme, sinir sıkışmaları gibi nörolojik rahatsızlıklar, karpal tünel sendromu, omuz ve el bileği ağrıları, fibromyalji ağrıları için de akupunktur etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Ayrıca, bu yöntem gece altını ıslatma, idrar kaçırma, adet düzensizliği, ağrılı adet görme, nörojenik mesane, kadın ve erkek kısırlığı ve menapoz gibi idrar yolları ve genital sistem hastalıkları,

astım, bronşit, alerjik rinit, sinüzit, gribal enfeksiyon, ses kısıklığı gibi solunum sistemi hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Kabızlık, ishal, gastrit, ülser, bulantı, kusma e reflü gibi mide- bağırsak sistem hastalıkları, insüline bağımsız tip2 şeker hastalığı, aşırı terleme gibi hormonal bozuklukların yanı sıra kulak çınlaması, vertigo (baş dönmesi) gibi kulak burun boğaz hastalıkları da akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklar arasındadır.

Depresyon rahatsızlığı olanlarda da akupunktur tedavisinin en yaygın kullanıldığı psikiyatrik hastalıklardan biri olarak önümüze çıkıyor. 

Yrd. Doç. Dr. Selin Baran, depresyonlu kişinin beyninde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, noradrenalin, dopamin gibi kimyasal iletici hormonların miktarı çok düşük olduğunu, yapılan bilimsel çalışmalarda akupunktur tedavisiyle, bu hormonların salınımının arttığı gösterildiğini ifade etti.

Hafif ve orta şiddetteki depresyonda tek başına akupunktur antidepresanlar kadar etkili olduğunu, ağır ve psikotik özellikli depresyonda EKT ile birlikte kullanımında depresyonun daha hızlı iyileştiği görüldüğünü sözlerine ekledi.

Moodist Hastanesi akapunktur antidepresan akapunktur tedavi Yrd. Doç. Dr. Selin Baran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Hipospadias Hastalığının Tedavi Süreci
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?
Total Diz Protezi Uygulamasında Hangi Yöntemler Kullanırlır?